Sık Sorulan Sorular?

Sık Sorulan Sorular ?

Cevabını görmek istediğiniz sorunun sol kısmındaki artı (+) ikonuna basarak görebilirsiniz.
 • Vatandaşlığı sadece, bankaya 500.000 USD ya da bu tutara karşılık gelen para yatıran veya 250.000 USD karşılığı bir taşınmazı satın alan kişi mi kazanabiliyor? Bu şartları yerine getiren yabancının ailesi bu haktan yararlanabiliyor mu?
  CEVAP: Bu şartları yerine getiren Türk vatandaşlığı kazanmak isteyen yabancı, eşi ve çocukları ile birlikte başvuru yaparak ailesi ile birlikte Tük Vatandaşlığı kazanabiliyor. Yalnız başvurucunun 18 yaşını doldurmuş çocukları bu haktan yararlanamıyor.
 • Vatandaşlık sürecinde ben ve ailem Türkiye’de olmak zorunda mıyız?
  CEVAP: Başvurucunun ve ailesinin Türkiye’de Türkiye’de bulunmasına gerek yoktur. Avukata verilen vekaletname ile başvuru süreci yürütülerek sonuçlandırılabilinir.
 • Bankaya yatırdığım parayı ne zaman çekebilirim?
  CEVAP: Vatandaşlık başvuru yapabilmeniz için Bankaya yatırdığınız mevduata BDDK tarafından 3 yıl boyunca bu hesapta kalacaktır şerhi konulması gerekiyor. Bu nedenle yatırmış olduğunuz mevduatınızı 3 Yıl boyunca kullanamazsınız.
 • Aldığım taşınmaz mutlaka konut mu olmalı?
  CEVAP: Aldığınız taşınmazın mutlaka konut vasfında olmasına gerek yok. İş yeri, Depo, Arsa vasfındaki taşınmaz da olabilir. Yalnız Tarla vasfında bir taşınmaz almak istiyor iseniz mevzuatın yabancılar için şartları mevcuttur. Bu şartlara uyulması gerekiyor.
 • Aldığım taşınmazı 1 yıl sonra başka birine satabilir miyim?
  CEVAP: İstisnai yolla Türk Vatandaşlığı kazanma yoluna başvuruda, alınan taşınmaza tapu müdürlüğünde 3 yıl satılamaz şerhi konulmalıdır. Maliki olduğunuz taşınmaza, bu şerh konulacağından taşınmazı ancak 3 yıl geçtikten sonra satabilirsiniz.
 • Kendi ülkesinde birden fazla kadın ile evli yabancı, birden fazla eşlerinin hepsi vatandaşlık başvurusunda bulunabilir mi?
  CEVAP: Kendi ülke hukuklarına uygun bir şekilde resmi olarak birden fazla kadın ile evli olan başvurucunun tüm eşleri başvuru yaparak vatandaşlık kazanabilir. Yalnız Türkiye Cumhuriyeti Hukukunda birden fazla kişi ile evlilik mümkün olmadığından, Türkiye’de sadece ilk evlilik yaptığı eşiyle resmi nikahlı olabilmektedirler.

Sorularınız İçin Bize Ulaşın +90 212 635 11 10 - 0532 517 70 98